Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób przyzębia (paradontozy). Przyzębie to tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w kości. Zapalenie tkanek powoduje uszkodzenie połączenia zęba z kością co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej ruchomości zębów.

Choroby przyzębia mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Przyczyną stanu zapalnego dziąsła i tkanek otaczających są bakterie obecne w płytce nazębnej i kamieniu. Bakterie wytwarzają kwasy, enzymy i toksyny bakteryjne niszczące te struktury.

Głównym powodem schorzeń przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Często pierwszym objawem pojawiającego się stanu zapalnego są krwawiące, opuchnięte i zaczerwienione dziąsła.

Może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość zębów jako następstwo cofania się dziąsła i odsłonięcia wrażliwych szyjek zębowych. Odpowiednio zdiagnozowane zapalenie umożliwia leczenie co zdecydowanie przydłuży żywotność zębów oraz poprawi stan całej jamy ustnej.

Zapalenie tkanek przyzębia (paradontoza) jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Osoby dotknięte tą chorobą są bardziej narażone na choroby układu krążenia, reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczenie polega w pierwszej fazie na higienizacji i instruktażu pacjenta (dobór odpowiednich preparatów, szczotek i irygatora. Następnie na podstawie zdjęcia pantomograficznego, a czasem także tomografii wykonywane są zabiegi chirurgiczne z regeneracją utraconych tkanek.