Leczenie endodontyczne jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek (miazgi) i bakterii z labiryntu kanałów korzeniowych wypełniających wnętrze zęba. Dzieje się tak, gdy próchnica a wraz z nią bakterie dostaną się do miazgi zęba i powoduje to nieodwracalny stan zapalny. Następnie kanały należy zdezynfekować oraz szczelnie wypełnić specjalnymi materiałami biokompatybilnymi z organizmem.

Dzięki zastosowaniu osiągnięć współczesnej endodoncji, leczenie przeważnie wykonywane jest na jednej wizycie – dzięki zastosowaniu mikroskopu, specjalistycznego sprzętu i materiałów oraz doświadczeniu lekarza endodonty.

Ze względu na średnicę pola zabiegowego wynoszącą 1×1 mm oraz zróżnicowaną anatomię wewnętrzną zęba, leczenie kanałowe należy do najtrudniejszych dziedzin stomatologii i może być wykonywane jedynie przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie.

Wszystkie szczegóły istotne dla powodzenia leczenia stają się doskonale widoczne i dostępne dla lekarza dzięki mikroskopowi – umożliwia on odnalezienie dodatkowych kanałów, opracowanie kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych oraz nieinwazyjne usunięcie złamanych narzędzi.

Poprawność każdego etapu leczenia jest sprawdzana za pomocą cyfrowej radiowizjografii (RVG) – która ma 10-o krotnie mniejszą dawkę promieniowania niż zwykłe RTG.